На минулому тижні на Житньому ринку можна було купити картоплю по 2 гривні за кілограм. А так би мовити оптовим покупцям (мінімум 1 мішок) пропонувалася знижка до 30%, відтак кілограм соціально важливого "другого хліба" українців коштував в середньому 1,7 грн., що на фоні існуючої дорожнечі на продукти харчування є загалом доступно, навіть для тих, хто отримує принизливу зарплату на рівні $ 100 та простих пенсіонерів.
Цікаво, а наскільки доступною буде картопля на Новий рік, а тим більше весною, коли харчові продукти традиційно дорожчають, а часом на 100 і більше відсотків? І власне, звідси витікає зовсім непроста дилема для "маленьких" українців: затоварюватися конкретно зараз - робити запас на довгу зиму чи надіятися на те, що картопля цього сезону суттєво дорожчати не буде і купувати її за необхідністю?
Об'єктивно, припустити другий варіант можна, але тільки за тієї умови, що ми мали б існуючі за радянських часів обсяги вирощення цього продукту, а в тому ж Житомирі збереглась мережа спеціалізованих овочевих магазинів, котрі напряму працювали б з виробниками, тому при хорошому урожаї пропонували його просто за смішними цінами. Правда тепер "другий хліб" як і перший, як і морква, капуста й цибуля, як тисячі інших товарів широкого вжитку продається без проблем в сучасних маркетах, питання тільки в тому за якою ціною?
Так, добре усвідомлюючи існуючу реальність та зовсім не райдужні перспективи щодо поведінки цін, простий народ, в тому числі й автор цих рядків, керуючись відомим "куй залізо поки воно гаряче", вирішив не ризикувати, взяв мішок і відправився на ринок. І зізнаюсь, що мені поталанило: в одному місці несанкціонованої торгівлі я купив у виробника мішок картоплі за 1,65 грн. за кг. Але було це декілька днів тому.
Сьогодні можна почути прогнози, що вже через пару-трійку місяців кілограм "другого хліба" буде коштувати близько 5 гривень. Головна причина цього - засушливе літо, і як наслідок - низький урожай: нерідко селяни копали картоплі на присадибних ділянках рівно стільки, скільки й посадили. Правда в сільгосппідприємствах урожай був дещо кращим, до того ж загальна площа зросла приблизно на 1 тис. гектарів порівняно з 2007 р. і склала 58 тис. га. Тому загальний обсяг урожаю очікується на рівні минулого року.
Відносно того, як він буде реалізовуватися, нам стало відомо, що добра частина зібраного поставлятиметься підприємствам, що виробляють чіпси. Серед інших напрямків реалізації - поставки за контрактами за кордон та забезпечення соціальних й освітніх закладів. Приблизно 30% зібраного урожаю буде реалізовано населенню. Відтак є надія, що найгірші прогнози стосовно подорожчання "другого хліба" не справдяться. Однак, з огляду на постійні сюрпризи у нашій, далеко не стабільній економіці, для тих, хто живе, як кажуть, від зарплати до зарплати, радимо все ж зробити запаси.
Ф.ПІДКОПИТНИЙ, Меркурій
Бизнес Журнал
|